" Mersin'in tek resmi eğitim kurumu "

AUTOCAD ARCHİTECTURE DERS MÜFREDATI

Mimarlar İçin Tasarlanmıştır 

AutoCAD Architecture yazılımı, mimari çizim ve dokümantasyon  araçlarının yenilenmesi, nokta bulutu desteği, web ve mobile işbirliği  araçları ile mimarların üretkenliğini artırır.

AutoCAD Architecture yazılımı mimarlar için geliştirilmiş bir AutoCAD  yazılımıdır. Yazılımın özellikle mimarlar için geliştirilmiş kullanıcı  dostu ortamı ve araçları mimari çizim ve dokümantasyonu son derece etkin  yapmanızı sağlar. Bir yandan yeni özellikleri kendi temponuzda  öğrenirken, hemen gerçekleşen verimlilik artışına şahit olacaksınız.  Tasarımları özgün DWG teknolojisi ile daha kolay paylaşır ve  anlatırsınız.

AutoCAD'in mimarlara yönelik sürümü ile çalışın.

  • Alışılmış AutoCAD işlevselliğine ve mimari tasarım ve belgelemeye özel araçlara erişim kazanın.
  • Mevcut AutoCAD becerilerini kullanarak minimum eğitim ile çalışmaya başlayın.
  • Mimarlara özel araçları, yazılımın sezgisel ortamında kendi hızınızda öğrenin.

Belgeleri, çizimleri ve planları daha hızlı oluşturun.

  • Mimarlara özel ayrıntı bileşenleri ve vurgulama araçlarından oluşan kapsamlı bir kitaplık ile tasarım üretkenliğini artırın.
  • Planları, cepheleri ve kesitleri daha hızlı şekilde oluşturun.
  • Tekrarlanan çizim işlerini otomatikleştirin ve hataların azalmasına yardımcı olun.

Kapsamlı proje ekibi ile sorunsuz işbirliği.

  • Yerleşik tarama araçlarını kullanarak tasarımları proje paydaşlarına açıkça iletin.
  • Sektörün en çok kullanılan tasarım formatlarından biri olan yerel DWG desteğini kullanarak daha kolay bilgi alışverişi yapın.
  • AutoCAD tabanlı yazılım uygulamalarını kullanarak tasarımları  mekanik, elektrik, tesisat (MEP) ve yapı mühendisleri ile paylaşın.


AutoCAD Architecture  Özellikler

Katman Sıfıra (Layer 0) Ayarlama

Tek bir tıklamayla üretkenliği artırın ve çizim nesnelerini katman sıfıra ayarlayın.

Çoğu CAD standardında bloklar, tüm içerikleri katman 0'a atanacak  şekilde tanımlanır. Dikkatsizlik ve hatalar ise sıklıkla başka  katmanlarda bulunan nesneler ile sonuçlanır.

Yeni Katman Sıfıra Ayarla (Set to layer zero) komutu, tüm içerik  nesneleri Katman 0'a ayarlanacak şekilde seçili bloğun tanımını  değiştirir.

Bu yeni, zaman tasarrufu sağlayan komut, tek bir tıklamayla tüm çizim  varlıklarının katmanını katman sıfır olarak değiştirmenize olanak  tanır. Aynı zamanda kullanılmayan katmanlardaki nesneleri katman sıfıra  taşıyarak çizimleri de temizleyebilirsiniz.

Şimdi tek bir tıklamayla yapılabilen bu işlemler önceden bir kaç adım gerektirirdi:

Blok Değiştirme

Artık bloklar yeniden yaratılmadan (eklenmeden) farklı bir tanım atanabilir.

Tasarım değiştikçe, bina bileşenleri de değişir.

Yeni Blok Değiştirme komutu, seçili bir mevcut bloğun tanımını çizimdeki bir başka tanım ile değiştirir.

Şimdi tasarımınız değiştikçe bileşenlerinizde de değişiklikleri  kolayca yapabilirsiniz. Bloklar yeniden yaratılmadan farklı bir tanım  atanabilir.

Komut Satırı Mimari Stiller Arama

Önceki yöntemlere kıyasla daha hızlı bir şekilde mevcut seçili stiller için temel nesneler ekleyeceksiniz.

Bir çizimde çok sayıda mimari stil olduğunda, Özellikler Paletindeki aşağı açılır menüden seçim yapmak zaman alabilir.

AutoCAD komut satırı arama özelliği, Mimari Stilleri kapsayacak  şekilde genişletilmiştir. İsmin bir bölümünü yazmak, sadece isminde  girilen ifadeyi barındıran stilleri listeleyecektir.

Stil ismini seçmek de Ekle komutunu etkinleştirerek mevcut stilleri çiziminize daha hızlı eklemenize yardımcı olacaktır.

Örneğin "Tuğla" gibi ismin bir bölümünü yazmak, sadece isminde  "Tuğla" ifadesini barındıran stilleri listeleyecektir. "Tuğla 140"  seçeneğini seçmek de bu stil için "Duvar Ekle" komutunu  etkinleştirecektir.

Diklik Bloğu (escarpment block)

Eğimdeki değişiklikleri hızla üretmek ve göstermek için yeni diklik bloğunu kullanın.

Genelde eğimdeki bir değişikliği göstermek için teknik çizgileri çizmek birçok manüel adım gerektirir.

Ama yeni diklik bloğu özelliği, hızla eğimdeki değişiklikleri  gösterecek grafikler üretmenizi mümkün kılar. Bu yeni özelliği  kullanarak, çok adımlı böyle karmaşık grafikleri manüel olarak yaratma  işinden kurtulursunuz. 

İki kenar çizgisi veya eğrisi ve de üst kenardaki boşluk seçilir. Ve  eğimdeki değişikliği göstermek için birden çok çizgi çizilir. Bunlar  daha sonra bir blok olarak kaydedilir. 

Not: bu sadece Lines, arcs veplines ile kullanaılabilir. Splines ve polylines ile kullanılamaz.

Proje Bilgisi Dosyası Yedekleme

Bilinmeyen nedenlerden ötürü proje bilgisi dosyaları ara sıra bozulur. Ve bu projenin açılmasını engeller.

Şimdi proje bilgisi dosyası yedekleme özelliği ile bir proje  açıldığında en son yedeklemeden beri herhangi bir değişiklik olmuşsa  “apj” dosyası kopyalanacaktır. 

Bu özellik, zaman alan bozulan bir proje dosyasını yeniden oluşturma  yükünü ortadan kaldıracaktır. Ana kopya bozulduğunda geri yüklenebilecek  güncel Proje Bilgisi dosyasının bir yedek kopyasını (*.apj) sağlar.

Katmana Göre Gösterim Sırası

Daha iyi belgelendirme için çiziminizdeki öğelerin gösterim sırasını istediğiniz gibi ayarlayın.

Gösterim Sırası, bir veya daha fazla nesne seçilerek kontrol  edilirdi. Büyük değişikliklerde ise bu seçim işinin birçok defa  yapılması gerekirdi. Bazen de gösterim sırasındaki değişikliklerin  sonuçları beklendiği gibi çıkmayabiliyordu.

Yeni Katmana Göre Gösterim Sırası özelliği, bir listede katmanlar  için bir sıra belirlemenizi ve her katmandaki nesneler için gösterim  sırasını uygulamanızı sağlar. Değişikliklerin öngörülen gibi olduğundan  emin olmak için uygulamadan önce gösterim sırasındaki değişikliklerin ön  izlemesini yapabilirsiniz. 

Mevcut çizimdeki katmanlar, yukarı veya aşağı ve alta veya üste  hareket etmek için düğmeler ile birlikte bir listede gösterilir. Bu  sıra, daha sonra her katmandaki nesneler için Gösterim Sırasını  ayarlayabilir.

Notasyon ve Birim Ölçeklendirme

Uygun şekilde ölçeklendirilmiş etiketler, metinler ve diğer notlar ile daha doğru inşaat belgeleri yaratın.

Örneğin metre ve milimetre gibi birimler arasında geçiş yapıldığında  notasyon ölçeklendirmesine tabi tutulan içeriğin çok büyük veya çok  küçük kalmasını istemezsiniz. 

Notasyon ve birim ölçeklendirmedeki iyileştirmeler ile çizim  birimleri değiştiğinde nesne etiketleri, metinler ve diğer  ölçeklendirilmiş notların görünümleri beklendiği gibi ve boyutları diğer  nesnelere uygun olur.

Ayrıca çizgi türü ölçeği gibi birçok AutoCAD ayarı da, şimdi birimler değiştiğinde uygun şekilde değiştirilir.

İyileştirilmiş Katman Standartları

Katmanları yönetmek güç olabilir ve katman isimleri genellikle mevcut  (Birleşik Devletler) Ulusal CAD Standardına uygun değildir.

O nedenle doğru isimler üretmek üzere yeni bir katman standardı ve katman stilleri yaratılmıştır.

Şimdi, doğru isimleri üreten bu yeni katman standardını ve katman  stillerini kullanarak daha kolay bir şekilde NCS 5.0'a uygun hareket  edebilirsiniz. Bu standarda uymak için artık manüel olarak katman  isimlerini değiştirmenize gerek yok. 

Otomatik Özellik Seti Tanımları

Özet: Yeni otomatik özellik seti tanımları ile daha doğru listeler ve metraj hesaplamaları yapabilirsiniz.

Bu özellik, otomatik olarak mimari nesnelere özellik seti  tanımlamaları eklemenize sağlar ki bu da toplam metraj hesaplarını daha  kolay yapmanıza yardımcı olur. 

Yeni yaratılan nesnelere ve onların stillerine mevcut özellik seti  tanımları ve de mevcut nesnelere kolaylıkla yeni veya değiştirilmiş  özellik seti tanımları ekleyebilirsiniz. 

Çizimde depolanan bu ayarlama ister Seçenekler iletişim kutusundaki  AEC Nesne Ayarları sekmesindeki onay kutusu ile ister de SetVar -  AECPSDAUTOATTACH yoluyla yapılabilir.

Not: Bu ayar açılana kadar eski çizimler etkilenmeyecektir.  Özellik  Seti Tanımlarını yanlışlıkla ekleme konusunda endişelenmeye gerek  yoktur.

Kapı ve Pencere Ekleme İyileştirmeleri 

Bazen kapıları (veya pencereleri) biri uca hizalanmış diğerleri duvar  bölümlerine ortalanmış şekilde yerleştirirken seçenekler arasında geçiş  yapmanız gerekebilir.

Üst sıralarda yer alan bir AUGI istek listesi talebi uyarınca bir  duvar segmentine birden çok kapı veya pencere ekleme iş akışı, şimdi  önceki seçimi yeniden yükleme şansı verilerek kolaylaştırılmıştır.

Kapı hizalama / ortalama komutu, imleci iki yönden biri üzerinde  hareket ettirdiğinizde otomatik olarak her konuma tutunduğundan  kapıların duvar kenarına hizalanarak veya ortalanarak daha kolay  yerleştirilmesine izin verir. 

Kapı ve Pencere Hizalama İyileştirmeleri 

Artık yerleştirme ve daha sonra hareket ettirme ihtiyacı olmadan  kapıları veya pencereleri duvarın kenarına kolaylıkla  hizalayabilirsiniz.

Kapılar ve pencereler, sıklıkla duvarın içine tam olarak ortalanmaz. 

Kapıları ve pencereleri eklerken kullanılacak bu yeni hizalama  iyileştirmesi, duvarın sol veya sağ kenarı ile aynı hizaya getirmeye  olanak tanır. Önceden kapıyı eklemeniz ve daha sonra kavrama noktalarını  kullanarak veya çalışma sayfasını sabitleyerek duvarın kalınlığı  boyunca yeniden konumlandırmanız gerekirdi.